Ponad 20 maturzystów i studentów z rodzin o niskich dochodach otrzyma w bieżącym roku akademickim szansę na finansowe wsparcie ze środków Funduszu Stypendialnego „Rozwiń Skrzydła” im. Janiny i Jana Putków. Stypendia w wysokości od 600 do 800 zł miesięcznie trafią do młodych ludzi m.in. dzięki akcji „Kanapka Dobra”, organizowanej cyklicznie w piekarniach Putka.
Jak pomóc? W zaskakująco prosty, a przy okazji smaczny sposób. Wystarczy w czasie trwania akcji, czyli do 10 października, odwiedzić piekarnię Putka i zakupić jedną z sześciu „Kanapek Dobrych”:
- Kajzerkę z Szynką i Serem,
- Rustiko z Jajkiem,
- Grahamkę Słonecznikową z Kurczakiem,
- Bajgiel z Pastą z Tuńczyka,
- Bajgiel z Humusem,
- Bajgiel z Kurczakiem i Bekonem.
Ze sprzedaży każdej z nich 50 gr zostanie przekazane na Fundusz Stypendialny „Rozwiń Skrzydła”. Warto zatem sięgnąć po tę przekąskę więcej niż raz.
Idea inicjatywy, jaką jest „Kanapka Dobra”, pokazuje, że zrobienie czegoś dobrego dla innych może być niezwykle łatwe – mówi Zuzanna Putka-Twardowska, dyrektor marketingu w firmie Putka. Ta pozornie niewielka kwota, 50 groszy, zwielokrotniona dzięki zakupom licznych osób składa się na ogromną, realną pomoc dla studentów. Tylko w ubiegłym roku konto funduszu zasiliła kwota blisko 57 tysięcy złotych. Wsparcie socjalne dla młodych ludzi, którzy chcą studiować, szczególnie w tych trudnych czasach, jest ważne i potrzebne. To oni w niedalekiej przyszłości będą kształtować naszą rzeczywistość – podkreśla.
Zasięg pomocy udzielanej ze środków Funduszu „Rozwiń Skrzydła” potwierdzają liczby. Od momentu powołania w 2011 roku Kapituła Funduszu przyznała około 500 stypendiów na łączną kwotę ponad 1,5 mln złotych. Dzięki otrzymanemu wsparciu młodzi ludzie, którzy bez pomocy stypendialnej nie zdecydowaliby się na rozpoczęcie studiów, kontynuują naukę na kierunkach, takich jak medycyna, informatyka, robotyka, kosmonautyka czy dyrygentura.
Fundusz utworzony przez Rodzinę Putków działa pod patronatem Fundacji Batorego. Jest zasilany środkami z akcji „Kanapka Dobra”, ale też z darowizn indywidualnych i wpłat 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.
O stypendia mogą ubiegać się maturzyści, którzy planują podjąć studia na wybranej polskiej uczelni, w trybie dziennym, licencjackim lub magisterskim – wyjaśnia Agnieszka Zowczak z Fundacji im. Stefana Batorego. Analizując wnioski stypendialne, bierzemy pod uwagę kilka kryteriów. Poza oczywistym ekonomicznym, ważne są dotychczasowe wyniki w nauce, ale także zaangażowanie społeczne kandydata bądź pasje, którym się poświęca. Chcąc wspierać młodych, zdolnych ludzi od samego początku pokrywamy także koszty związane z procesem rekrutacji na studia, jak np. koszty opłaty rejestracyjnej czy dojazdu na egzaminy.
Działaniom Funduszu i akcji „Kanapka Dobra” przyświeca motto: pomoc niewiele kosztuje i pysznie smakuje. Warto pamiętać, że nawet mały gest może mieć ogromną wartość.